مصرف خوراکی عصاره سیاهدانه

مصرف خوراکی عصاره سیاهدانه به مدت 2 ماه باعث کاهش پراکسیداسیون لیپیدی و افزایش سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی شد و همچنین از آسیب کبدی ناشی از پراکسیداسیون لیپیدی در خرگوش های دیابتی جلوگیری کرد (مرال و همکاران، 2001).

تجویز خوراکی روزانه عصاره اتانولی دانه های N. sativa (300 میلی گرم بر کیلوگرم) به قیمت مبل راحتی ارزان موش های دیابتی STZ به مدت 30 روز باعث کاهش سطح گلوکز خون، لیپیدها، انسولین پلاسما و بهبود سطوح تغییر یافته محصولات پراکسیداسیون لیپیدی و آنزیم های آنتی اکسیدانی در خون شد. کبد و کلیه (Kaleem و همکاران، 2006).

این نشان می دهد که علاوه بر فعالیت ضد دیابتی، دانه N. sativa می تواند در طریقه مصرف زیره سبز برای لاغری شکم عوارض دیابت را از طریق اثرات آنتی اکسیدانی کنترل کند. درمان با روغن N. sativa (0.2 میلی‌لیتر/کیلوگرم، داخل صفاقی) به مدت 30 روز، افزایش گلوکز سرم را کاهش داد و انسولین سرم کاهش یافته را با بازسازی یا تکثیر نسبی سلول‌های β پانکراس در موش‌های دیابتی STZ بازیابی کرد (Kanter et al., 200).

اثرات محافظتی احتمالی N. sativa (2/0 میلی‌لیتر/کیلوگرم، داخل صفاقی) در برابر آسیب سلول‌های بتا ناشی از دیابت STZ در موش‌های صحرایی با کاهش مشاهده‌شده در پراکسیداسیون لیپیدی و اکسید نیتریک سرم و افزایش فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی در موش صحرایی مشهود است. پانکراس (کانتر و همکاران، 2004).

افزایش رنگ‌آمیزی برای انسولین و حفظ تعداد سلول‌های β در تعرفه گذاری خدمات پرستاری شامل چه کسانی میشود؟ موش‌های دیابتی تحت درمان با N. sativa مشهود بود. این نشان می دهد که درمان N. sativa با کاهش استرس اکسیداتیو و حفظ یکپارچگی سلول های β پانکراس، اثر محافظتی بر دیابت دارد.

تجویز روغن سیاهدانه (روزانه) به موش های دیابتی ناشی از STZ که در رژیم غذایی پرچرب نگهداری می شدند به طور قابل توجهی بیان ژن گیرنده انسولین را القا کرد (Balbaa et al., 2016). روغن سیاهدانه بیان IGF-1 و phosphoinositide-3 کیناز را افزایش داد، در حالی که بیان ADAM-17 کاهش یافت. همچنین، روغن N. sativa

به طور قابل توجهی سطح گلوکز خون، پروفایل لیپیدی فردی، نشانگرهای استرس اکسیداتیو، نسبت انسولین سرم یا گیرنده انسولین و TNF-α را کاهش داد، که تأیید می کند که روغن N. sativa دارای فعالیت ضد دیابت است. بنابراین، طرز تهیه مربای هویج غلیظ در درمان روزانه روغن N. sativa سیگنال‌دهی ناشی از انسولین را بهبود می‌بخشد.

 • منابع:
  1. Oral consumption of black seed extract
 • تبلیغات:
  1. ساخت سبد برای ماهیگیری در شرایط خاص!
  2. با بطری در منزل جامدادی بسازید
  3. شجاعت را جایگزین ترس کنید تا کارآفرین نمونه شوید!
  4. دلیلی برای کاهش تخمه در خطر ابتلا به سرطان وجود دارد

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.